Yoga@hub

Tüm bedenimizde yaşamın enerjisi dolaşır ve bu enerjinin yoğunlaştığı merkezlere çakra adı verilir. Bedenimizde yedi ana çakra (hayat enerjisi kesişim noktası) vardır. Her bir çakra evrenle ve kendimizle olan ilişkimizde önemli rol oynar.

 

Yoga teorisinin en etkileyici yanlarından bir tanesi bedenimiz, nefesimiz, ruhumuz ve zihnimiz arasında var olan doğrudan bağ üzerine geliştirilmiş olmasıdır. Örneğin, eğer zihinsel olarak stres altındaysanız, bedeninizde de stresin etkileri görülecektir. Hatta stresin hayatınızın hangi alanında olduğuna bağlı olarak bedeninizdeki etkisi de değişecektir. Örneğin, stresinizin sebebi hayatta kalma mücadelenizle ilişkiliyse boşaltım sistemiyle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle bakınca ortaya karamsar bir tablo çıkıyor gibi görülebilir ancak yoga geleneği her zamanki gibi yolunuza ışık tutuyor. Hayat kolay değil, çoğu zaman olumsuz etkilerden kaçmak mümkün olmuyor. Ama madem ki bedenin ve nefesin, zihnini ve ruhunu etkileyebiliyor, madem ki nefesinin ve bedeninin kontrolü senin elinde; demek ki zihnini ve ruhunu kendi kendine iyileştirme gücüne sahipsin. Modern yoganın mucizesi de tam da buradadır zaten.

 

Altı hafta sürecek çakra atölyeleri süresince her hafta bir çakraya odaklanacağımız çalışmalar yapacağız. Atölyeler büyük oranda hedef çakrayı uyaracak asana akışlarından oluşacak. Bedensel katmanı derinleştirmek ve aşmak için pranayama, meditasyon, telkin ve odaklanma çalışmaları da yapacağız. Enerjinin sağlıklı akışı için tüm çakraların uyum içinde hareket etmesi gerekir. Hayatla ilişkimize göre bazı çakralar gereğinden fazla aktif olur ve diğer çakralardan enerji çeker, bazen de tam tersi gerçekleşir. Atölye süresince çakraları dengelemek ve uyumlandırmak için çalışacağız.

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

Atölye Eğitmenleri

 

Zeynep İncir

 

Yogaya fiziksel bir etkinlik olarak yaklaşan her insan bir süre sonra bir takım ek faydalarını görmeye başlayacaktır. Zihinsel ve ruhsal dinginlik hissi, zihin beden ve ruh arasında uyum ve çok daha derin ve öznel deneyimler. Aslında bu etkiler yoganın ek faydaları değil hayat boyu sürecek bütünsel ve kişisel bir gelişim yolunda bilinçli olarak hedeflenmiş basamaklardır. Yoganın 5000 yılı aşan tarihi, çok zengin bir felsefi ve pratik bilgi birikimi oluşturmuştur. Herkes kendine uygun olan yerden başlar ve kendine uygun olan hızda ilerler yoga yolunda.

 

Zeynep de yogaya ilk başta fiziksel bir etkinlik olarak yaklaştı. Katıldığı ilk yoga dersi bir Ashtanga yoga dersiydi ve aradığını bulduğunu biliyordu. O sıralarda oyunculukla meşguldü ve bu nedenle bedeninde yeni keşifler yapmasını sağlayan ve nefes kontrolünü çok hızlı bir şekilde geliştiren yoga onu çok heyecanlandırdı. İçinde her zaman hayatta keşfettiği güzel şeyleri başkalarıyla paylaşma ihtiyacı hissetmiş olan Zeynep, dahil olduğu tiyatro topluluklarında da yürüttüğü beden çalışmalarına yogayı katmaya başladı. Pratiği geliştikçe yoganın hayatındaki yeri ve önemi daha da artmaya başladı. Almış olduğu felsefe eğitiminden de faydalanarak yoga felsefesinin derinliklerini keşfetmeye başladı.

 

Eğitmenlik konusunda daha profesyonel olarak gelişmesinin zamanı geldiğinde Bali’de Yoga Alliance onaylı inziva şeklindeki ileri seviye eğitmenlik eğitimini tamamladı (RYT500). Shades of Yoga'nın usta eğitimcileri sayesinde yoga felsefesi, yoga anatomisi, yoga serisi hazırlama ve ders verme gibi çok önemli becerilerini ileri düzeyde geliştirdi. Shades of Yoga'nın dengeli ve güvenli bir gelişime öncelik veren felsefesini bir eğitimci olarak benimsedi. Bu süreç içerisinde Simon Borg-Olivier ve Doug Swenson gibi dünyaca ünlü yoga üstatlarıyla çalışma imkânı yakaladı.

 

Zeynep Türkiye’ye döndüğünden beri kendini bir yogini ve eğitmen olarak geliştirmeye devam ediyor. Birçok farklı ortamda yoga dersleri vererek yoganın kapsayıcı felsefesini yaymak için uğraşıyor.

 

Gökçe Göksu

 

Gökçe, çocukluğunu ve liseye kadar olan eğitimini İzmir’de tamamladı, üniversite için ise Ankara’nın yolunu tuttu. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini mühendis olarak ODTÜ’de tamamlayıp, içsel arayışını tüm bu süre boyunca sürdürdü.

 

Aikido ile ODTÜ yıllarında tanışan Gökçe, felsefi derinliğine hayran kaldığı ve kendi görüşlerini iyi yansıttığını düşündüğü bu doğu savaş sanatında 2. Dan siyah kuşak seviyesine geldi. Bu dönemde aralarında Nobuyoshi Tamura’nın da bulunduğu dünya çapında ün kazanmış çok değerli ustalarla çalışma fırsatı buldu, sayısız atölye ve eğitimlere katıldı, eğitimler verdi.

 

Beden, zihin ve ruh arasındaki farkı ve bunların kendi aralarındaki dengelerini keşfedip, bu dengelerin sürekli olarak tartılması ve ayarlanması gerektiğine inandı. Arayışlarını Ashtanga stili ile tanıştığı Yoga ile devam ettirdi. Uzun süre Ashtanga Yoga yapan Gökçe, daha sonra yaşamak için Avustralya’ya taşındı. Avustralya’da Yoga’nın çeşitliliğine ve üretkenliğine hayran kalıp, daha sonra Bali, Endonezya’da eğitmen eğitimlerine katılmaya karar verdi. Kendi tabiriyle cennetten bir parça olan Bali’de, Shades of Yoga yoga okulunda 500 saat sürecek olan yoğun Yoga programına katıldı. Bali Spirit Festivali’nde atölye yapan bir çok ünlü hocayla çalıştı. Simon Borg-Olivier ve Doug Swenson gibi ünlü isimlerle Bandhalar, Yoga anatomisi ve Yin Yoga atölyelerine katıldı. Catherine Wheeler ile çalıştığı Usui Reiki’de son seviye olan ustalık seviyesine yükseldi. Başarı ile tamamladığı Yoga Alliance RYT 200 ve RYT 300 eğitimleri ile Gökçe, Yoga Alliance onaylı RYT500 yoga eğitmeni olarak Türkiye’ye geri döndü.

 

Yoganın hayat boyu süren bir eğitim olduğunu bilen ve bu yolda güç ve esnekliği dengeli bir şekilde ekip büyütmesi gerektiğine inanan Gökçe, Ankara ve İzmir’de çeşitli boyut ve seviyede gruplara özel ve sınıf dersleri veriyor. Düzenli olarak Bali’ye yaptığı seyahatlerini sürdürüp, Reiki ve Yoga eğitimlerine devam ediyor.

 

 

 

Atölye Eğitmenleri

Atölye detayları:

Ayrıntılı bilgi ve ön kayıt için:

Eğitmen

Zeynep İncir

Eğitmen

Gökçe Göksu

PROGRAM:

Program:

 

Atölye: Asana | Çakra ॐ

 

4 Mart, 5 Mart: Muladhara çakra

Cumartesi: 11:00 - 12: 30

Pazar: 11:00 - 12:30 / 13:00 - 14:00

 

11 Mart, 12 Mart: Svadisthana çakra

Cumartesi: 11:00 - 12: 30

Pazar: 11:00 - 12:30 / 13:00 - 14:00

 

18 Mart, 19 Mart: Manipura çakra

Cumartesi: 11:00 - 12: 30

Pazar: 11:00 - 12:30 / 13:00 - 14:00

 

25 Mart, 26 Mart: Anahata çakra

Cumartesi: 11:00 - 12: 30

Pazar: 11:00 - 12:30 / 13:00 - 14:00

 

1 Nisan, 2 Nisan: Vishuddha çakra

Cumartesi: 11:00 - 12: 30

Pazar: 11:00 - 12:30 / 13:00 - 14:00

 

8 Nisan, 9 Nisan: Ajna çakra ve Sahasrara çakra

Cumartesi: 11:00 - 12: 30

Pazar: 11:00 - 12:30 / 13:00 - 14:00

 

+ Atölye bedeli:

Tek ders 40 TL

8 derslik paket: 240 TL

 

0 (312) 310 00 00 / 139 /136

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI