Sevan Bıçakçı / İstanbul'u Mücevhere Sığdıran Usta

11 Kasım 2017 / 16:00

İstanbul’u Mücevhere Sığdıran Usta isimli uzun metraj belgesel film dünyaca ünlü bir mücevher ustasının sıra dışı hikâyesini anlatıyor.

 

Mesleğe 12 yaşında Kapalıçarşı’da çırak olarak başlayan ve Kapalıçarşı’nın 600 yıllık yerleşik mücevher geleneğine kafa tutarak kendisine özgü bir yol izlemeyi tercih eden Bıçakçı, şimdi tüm dünyada tasarımlarıyla ödüller kazanan “ Yüzüklerin Efendisi” olarak anılıyor.

 

İlhamını İstanbul’dan alan, âşık olduğu bu kenti tüm renkleriyle ve ihtişamıyla anlatan Sevan Bıçakçı, Boğazı, balıkları, martıları, Kız Kulesini, camileri, kiliseleri kubbeli yüzüklerinin içine ustaca sığdırıyor, mücevherlerine nakşediyor. Her biri diğerinden farklı olan eserlerinin yaratımında görsel sanatların tüm formlarından yararlanan Bıçakçı’nın zanaatkârlar ve sanatçılardan oluşan ekibinde, heykeltıraş, ressam, mine ustası ve hattat bile var.

 

Hollywood yıldızlarının, ünlü koleksiyonerlerin, müzelerin haklı ilgisini çeken Sevan Bıçakçı’yı farklı kılan hayata bakışında gizli. Bir tasarıma başlarken ne kadar sürede bitireceğini hesaplamıyor. Trendlere aldırmıyor, kaça mal olacağını ya da satılıp satılmayacağını umursamıyor. Gördüğü rüyayı cam kubbenin altına sığdırıyor.

 

Belgesel film Sevan Bıçakçı’nın hayat hikâyesini zümrüt bir yüzüğün tasarım ve yapım sürecine paralel olarak anlatıyor. Müthiş bir tasarımcının hayat hikayesinin ötesinde çok kültürlü bir kentin, İstanbul’un da masalı olan film dünyanın önde gelen mücevher uzmanları, yazarlar, akademisyenler, ailesi, ustaları, meslektaşlarının tanıklığında, Sevan Bıçakçı’yı özgün bir müzik, ustaca kurgulanmış çekimlerle adeta görsel bir şölenle anlatıyor.

 

Nezih Tavlaş

 

Sevan the Craftsman

Breathing Istanbul's Magic Into Jewels

Long Feature Documentary Screening

 

Sevan Bıçakçı has started his journey as a jeweler when he was only 12 years old as an intern in Hovsep Çatak's workshop.

 

His first personal collection that he created in 2002 was inspired by the historical Grand Bazaar - Sultanahmet area where he spends a considerable part of his daily life.

 

Since then his unique designs that require intensive craftsmanship have been attracting the attention of collectors as well as some distinguished stores. A wider range of the designer's collections are on display in his boutique located in Istanbul.

 

English subtitled.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI