Mutfak Kitaplığı: Bir Dünya Börek

19 Nisan Cuma  2019

20:00

CerModern bünyesinde faaliyet yürüten CafeModern’de düzenlenen ‘‘Mutfak Kitaplığı’’ isimli, gastro-edebiyat etkinlikleri dizisinde,  CafeModern Şefi Ali Keser'in Ayfer Yavi ile birlikte hazırladığı ‘'Bir Dünya Börek'' teması var.

 

Etkinlik Ayfer Yavi'nin katılımı ve sunumuyla gerçekleşecek.

 

19 Nisan Cuma günü 20:00’de yapılacak Mutfak Kitaplığı etkinliği için ayrıntılı bilgi yada rezervasyon yapmak için 0312 310 00 00/140 numaralı telefondan iletişime geçilebilir.

 

MENÜ

******

KUVER

Cevizli Pırasa

ÇORBA

Kuzu Kulağı Çorbası

ARA SICAK

Soğanlı Susamlı Börek

SALATA

Labneli Pancar Salata

ANA YEMEK

Gürcü Mantısı

TATLI

 Laz Böreği

 ******

 

*Etkinlik Ücreti yemek menüsü dahil 110,00 TL’dir.

Biletler Biletix ve CerModern'de

 

*Etkinlik CafeModern'de gerçekleşecektir.

*Bilet alanların (0312) 310 00 00/140 numarasından rezervasyon yaptırmaları rica olunur.

*CerModern etkinlik ile ilgili değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.

___________________

 

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Ayfer Yavi’nin yazdığı “Bir Dünya Börek” kitabı, Orta Asya toplumlarının göçlerle yayarak kültürümüze kazandırdığı yufka ve börekleri konu alıyor. İçinde 337 tarifin bulunduğu kitap, Peru’dan İspanya’ya, Çin’den Mısır’a, Rusya’dan Hindistan’a, Edirne’den Erzurum’a, Sivas’tan Antalya’ya kadar böreğin varolduğu her ülke ve kıtadan tarifi bir araya getiriyor.

 

Ayfer Yavi,  “Bir Dünya Börek” kitabında okuyucusunu yufkadan yola çıkarak böreğe, mantıya, baklavaya kadar uzanan uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuğa tarihi, anıları, tarifleri ve lezzetleri de katan Yavi, kitabında Türk, Ermeni, Laz, Sefarad, Tatar, Rum, Çerkez, Boşnak ve Kürt gibi her milletten tarifi bir araya getiriyor.

 

“Bir Dünya Börek” kitabında leğen böreğiden tülbent böreğine, Arnavut böreğinden kapak böreğine, su böreğinden keteye, boyozdan empanadaya, samosadan çin mantısına, çiğ börekten mizitropideseye, esfirras, khuushuur, pierogi, baklava, Laz böreği ve perçem tatlısına kadar yüzlerce tarif bulunuyor.

 

Bir Dünya Börek” kitabı, böreğin tarihçesini merak eden herkese hitap ediyor.

Bilet için:

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI