Marcus Graf: Sanat ve PostHakikat - Bir AşkNefret İlişkisi

21 Ekim 2017 / 14:30

Sanat ve Post-Hakikat - Bir Aşk-Nefret İlişkisi

CerModern, Taktiksel Duruş Sergisi kavramsalını bu kez Sanat Tarihçi, yazar ve küratör Marcus Graf'la genişletiyor.

 

Oxford Sözlüğü tarafından 2016 yılının sözcüğü seçilen Post-Hakikat (Post-truth), Post-truth’ bir sıfat olarak, nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumu şeklinde tanımlanıyor. Çağımızın genelini ve bugünkü siyasi durumu özellikle göstermek için sıklıkla kullanılan bu kavram, aslında felsefe ve modern sanat tarihinde kök salmış durumda. Marcus Graf, konuşması sırasında Post Truth Era'nın bugünün görsel sanatının yaratılması ve algılanışı üzerindeki etkisini, sanat ve çeşitli güncel yapıtlar ve hakikat üretim kavramları ile mevcut sergilere ve bienallere yansıyan etkileşimi tartışarak gözden geçirecek.

 

Art and Post-Truth – A Love-Hate Relationship

CerModern is extending the conceptual framework of Tactical Stance exhibition with a seminar of art historian, writer and curator Marcus Graf.

Post Truth, the Oxford Dictionary’s word of 2016, is a term that describes relating or denoting circumstances in which objective facts are less influential in shaping public opinion than appeals to emotion and personal belief. Often used for illustrating the state of our age in general and the current situation of politics especially, this concept has actually long roots in the history of philosophy and modern art. Marcus Graf will review in his talk the impact of the Post Truth Era on the creation and perception of today’s visual art by discussing the interrelationship between art and various concepts of reality construction and truth formation reflected in current exhibitions and biennials.

 

Söyleşi dili Türkçedir.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI