Film Gösterimi: Kadın Olmanın Günahı/The Sin of Being a Woman

10 Şubat  2019

15:00

Film Gösterimi / Film Screening

Kadın Olmanın Günahı / The Sin of Being a Woman

10 Şubat Pazar / 15:00

 

Kadın Olmanın Günahı önyargılarla, yerleşik değerlerle, otoriteyle savaşan, cesur bir feminist kadının hikayesini anlatıyor. Unutulan, yok sayılan, tarih kitaplarında adı dahi hiç anılmayan bir kadını Nezihe Muhiddin’i ve onun mücadelesini yeniden günışığına

çıkarıyor.

 

Nezihe Muhiddin, 19 yaşında feminist makaleler yazmaya başladı, Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek kadın partisini kurdu, kadınların seçme ve seçilme hakkı için mücadele etti. Bu yüzden tehditler aldı, dışlandı, hakkında davalar açıldı.  Terk edildi, unutuldu ve yapayalnız hayata veda etti.

 

Uzun metraj belgesel film,  hüzünlü bir sonla biten feminist bir kadının hikayesini anlatırken Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda kadınların zorlu eşitlik mücadelesine de ışık tutuyor. Bunu yaparken Nezihe Muhiddin’in izinden giden Türkiyeli feminist ve aktivistlerin, tarihçilerin, sosyologların tanıklığına başvuruyor.

 

//

 

The Sin of Being a Woman is the story of a remarkable individual who fought an uphill battle against prejudice, convention and authority.

 

The film resurrects and honours the memory of Nezihe Muhiddin and her quest to seek equal rights for women at a time when women were considered second class citizens.

 

It tells the story of a woman that the establishment has erased from history books and would prefer to remain forgotten.

 

At the age of 19, Nezihe Muhiddin began to write pro women’s rights articles. She went on to establish the first – and to date only – women’s political party in Turkey’s modern Republican era. She devoted her energy to fight for the right of women to vote and be elected to office.

 

Her life-long struggle meant she became the target of physical threats, ostracisation and lawsuits. She was forgotten, abandoned and died alone in a mental health facility.

 

The Sin of Being a Woman is the inspiring story of a feminist who fought against all the odds. The film reveals the fight for equality that women faced in Turkey’s late Ottoman and early Republican years.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI